Obsługiwane przez usługę Blogger.

Mavoy Review: Gorgon City - Sirens
Deep house wydaje się obecnie silniejszy niż kiedykolwiek. Sukcesy Disclosure i Naughty Boya zachęciły innych producentów do tworzenia brzmienia łączącego muzykę klubową z R&B. Kye Gibbons – czyli Foamo i Matt Robson-Scott (znany także pod aliasem RackNRuin) na scenie elektronicznej rozpoznawalni są już od wielu lat. Przed powstaniem Gorgon City Gibbons był stałym rezydentem klubu Space na Ibizie. Elektroniką zainteresował się za sprawą pożyczonej od znajomego kompilacji drum n bassowej. Od zawsze mocno wspierała go także rozgłośnia Rinse FM, gdzie prowadził swój własny show – obecnie jest to stała rezydencja Gorgonów. Jego najbardziej znany utwór Release Me ukazał się w 2013 r. RackNRuin mógł liczyć na support ze strony didżejów BBC Radio 1, w tym Annie Mac, MistaJama i Annie Nightingale. To właśnie na jednej z EP producenta zadebiutowała w 2010 r. brytyjska wokalistka, której nikomu przedstawiać nie trzeba – Jessie Ware (w nagraniach Soundclash i Midnight Loving). RacknRuin zasłynął także za sprawą remiksów takich wykonawców jak Nas & Damien Marley, I Blame Coco, Paloma Faith i Taio Cruz.

Panowie po raz pierwszy zdecydowali się połączyć siły w 2012 r, ale EPka The Crypt nie wzbudziła większego zainteresowania. Na pierwsze sukcesy w radiu Gorgon City musieli czekać do wczesnej wiosny 2013 r, kiedy nagranie stworzone wspólnie z popularną klubową wokalistką YasminReal – pojawiło się na antenie Radia 1, osiągając jednak na liście przebojów dopiero 44 miejsce. Sukcesu nie odniósł także Mozart's House, w którym pojawia się debiutująca w tym okresie formacja Clean Bandit. Nikt więc nie spodziewał się, że wydany po przerwie siedmiu miesięcy trzeci singiel Ready For Your Love – z udział coraz popularniejszego piosenkarza i producenta MNEKa zyska popularność. Nieoczekiwanie jednak piosenka stała się naprawdę wielkim hitem, docierając w UK Singles Chart do pozycji 4. Gorgon City szybko awansowali do grona supergwiazd brytyjskiej sceny tanecznej. Do współpracy zaprosiła ich grupa Klaxons (singiel There Is No Other Time), Brytyjczycy stworzyli też oficjalne remixy dla popularniejszych wykonawców – Basement Jaxx. Kieszy i... wyżej wspomnianej Jessie Ware.

Płyta utrzymana jest w stylistyce, do jakiej Gorgon City zdążyli nas przyzwyczaić. To taneczna, bardzo brytyjska muzyka, tempo nie zwalnia nawet na chwilę. Pod wrażeniem jednostajności broni nas znakomity dobór wokalistów. O skali popularności didżejów świadczy pojawienie się na albumie laureatki American Idol i bardzo cenionej aktorki, Jennifer Hudson. Co ciekawe, utwór przez nią wykonywany stworzyła właśnie Kiesza, która jednak nie pojawia się we własnej osobie na krążku – a szkoda. Wśród ciekawych songwriterów biorących udział w powstaniu tego krążka należy wymienić także Emeli Sande – odpowiedzialną za piosenkę Imagination, wykonywaną przez młodą Katy Mendittę. Mocno reprezentowana jest scena brytyjska. Na Sirens pojawiają się zarówno uznani wokaliści, którzy już wcześniej osiągnęli spore sukcesy – Katy B i Maverick Sabre, jak i gwiazdy przyszłości – czyli właśnie MNEK i Laura Welsh. Wśród zupełnych debiutantów szczególnie wyróżnia się Zak Abel, którego Unmissable doczekało się przywileju bycia jednym z singli promujących wydawnictwo. Czuję, że jego solowe piosenki mogą cieszyć się nie mniejszym zainteresowaniem. Całość uzupełnia umieszczony na wersji deluxe cover Doing It Wrong Drake'a.

Ciężko narzekać na „monotonność” tej płyty, ponieważ chyba jednak była ona zamierzona przez autorów. Gorgon City wydali po prostu kompilację potencjalnych singli, z których każdy przy odpowiedniej promocji miałby szansę na stanie się przebojem. Piszę tą recenzję w przeddzień dnia, który jest wielkim testem dla Sirens – podejrzewam, że wyjdzie z niego zwycięsko i na niejednej sylwestrowej imprezie zabrzmi jeden lub kilka kawałków z tego albumu. A właśnie na takiej dobrej wspólnej zabawie przy ich muzyce Foamo i RackNRuinowi zależy.


Ocena 8/10


Brak komentarzy: