Obsługiwane przez usługę Blogger.

MAVOY CHARTS 2016 - TOP 250 ALBUMS

Chociaż muzycznie był to rok trudny do jednoznacznej interpretacji - oczywiście za względu na przygnębiającą liczbę artystycznych zgonów - zaryzykuję stwierdzenie, że był on najlepszy w dotychczasowej historii bloga. Jeszcze nigdy czołowa dziesiątka nie stała na tak wysokim poziomie - zresztą spokojnie mogłoby się w niej znaleźć wiele krążków z miejsc 11-20. Podobnie jak w wypadku zestawienia singli widać też silniejsze postawienie na wykonawców debiutujących, których muzyka była prezentowana na blogu. Podobnie będzie w wypadku EPek...

#10 A Tribe Called Quest - We Got It From Here, Thank You For Your Service

Bez dwóch zdań jeden z najbardziej niespodziewanych albumów tego roku. Ostatnie wydawnictwo Tribe ukazało się bowiem jeszcze w 1998 r.! Pracy nad nowym krążkiem nie zakłóciła nawet nagła śmierć Phife. Na eklektycznym wydawnictwie znalazło się miejsce dla wykonawców, którzy już wcześniej współpracowali z ATCQ, szczególnie wypromowanego dzięki nagraniami z nimi Busta Rhymesa. Wśród "nowicjuszy" znalazły się takie tuzy jak: Jack White, Elton John, Andre 3000, Kendrick, Kanye, Anderson. Paak... Odsłuchałem dyskografię grupy i chyba żadna inna hiphopowa so far nie zrobiła na mnie tak silnego wrażenia. Muszą znaleźć się w TOP 10 - zresztą jako pierwszy album hiphopowy w historii.

#9 Shura - Nothing's RealAlexandra pojawiła się na Mavoy Music ze swoim drugim nagraniem, ale chyba ciężko byłoby mi wtedy przewidzieć, że w niedługim czasie stanie się naszą kolejną wielką gwiazdą. Duża zasługa w tym jej debiutanckiego krążka. Nothing's Real to błyskotliwy i bardzo optymistyczny synthpop z naleciałości dream popu (What Happened To Us brzmi jak Postiljonen - z tą opinią zgodzili się na TT członkowie zespołu) a nawet house'u ("remiksowe" The Space Tapes). What's It Gonna Be to jedna z najlepszych piosenek ostatnich lat. Ciekawe, co piosenkarka pokaże w najbliższym czasie.
#8  Solange - A Seat At The TablePrace nad albumem młodszej i zdolniejszej (tak, prywatna opinia) siostry Knowles trzymane były niemal w zupełnej tajemnicy. Baliśmy się rzekomego beefu z Devem Hynesem, ale ostatecznie piosenkarka powróciła do nagrań z producentem. Ostatecznie wydawnictwo zostało ogłoszona zaledwie kilka dni przed premierą. Obok Franka Oceana, to najlepszy album R&B tego roku. Solange chętnie porusza tematykę polityczno-społeczną, ale nie zabrakło też bardziej zmysłowych utworów. Mamy też znakomitych gości: Samphę, Kelelę... i kogoś z miejsca 10 rankingu - Q-Tipa.

#7 Bon Iver - 22, A Million 


Przypadkowo kontynuujemy ciągłość rankingu, bo Justin Vernon wydał swoją płytę tego samego dnia co Solange. Chyba najlepszy dzień w wydawnictwach płytowych 2016. Protobootleg krążka Vernona wyciekł wprawdzie dość wcześnie - za sprawą nagrania z festiwalu Eaux Claires, ale warto było poczekać na wersję studyjną. Brodacz wyraźnie oderwał się od brzmienia dwóch wcześniejszych albumów - szczególnie w pierwszej połowie 22 wyraźnie dominują elektroniczne rytmy, nie obywa się też bez wokoderu. Najmocniejszym momentem płyty jest bez wątpienia sampel z Paolo Nutiniego w 33 God.

#6 Michael Kiwanuka - Love & Hate

Ten album naprawdę nas zmiażdżył. Miałem już jego poprzedni krążek, wiedziałem, że Kiwanuka jest niesamowicie utalentowany. A jednak soulowo-bluesowy muzyk - pokonując długi kryzys twórczy i problemy z depresją - stworzył bez wątpienia dzieło wybitne, które powinno przejść do historii muzyki. Rewelacyjne teksty, charakterystyczny wokal, a także podkreślane już przeze mnie kilka razy zdolności instrumentalne - niezwykły artysta! Liczę, że przyjedzie jednak do Polski. Może na Offa, gdzie nabyłem L&H?

#5  Kate Bush - Before The Dawn


Zapis niezwykłego wydarzenia 2014 r., w którym z żalem nie mogłem osobiście wziąć udziału. Jak wynika z biografii Graeme Thompsona, plotki o rzekomym stage fear Kate nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Brytyjska artystka zrezygnowała z częstych występów na żywo bardziej ze względu na ich kosztowność niż presję. A jednak, Bush bardzo przeżyła swoje nieoczekiwane występy. Wspomnieniem tych dni jest album - rzadko wyróżniamy krążki live, ale ten całkowicie zasługuje. Teraz przydałby się cud, czyli album studyjny...

#4 David Bowie - Blackstar

Wielu powie, że za nisko. Ale świadomości niewątpliwego geniuszu Bowiego (widocznego także na tym krążku) i żalu z powodu jego straty nie zmienia fakt, że jednak w odróżnieniu od Ziggy'ego, Hunky Dory czy Young Americans nie jest to tak przełomowy materiał. Choć oczywiście eksperymenty z jazzem wypadają jeszcze ciekawiej niż dwie dekady wcześniej bardzo zaskakujące próby z drum and bass. Do samego końca pozostał wielki - tuż przed śmiercią przebijając na iTunes NAWET ADELE. Wiem, wiem, gdzie Adele do niego ;) Ale artyści rzadko odchodzą będąc na szczycie - na taką skalę nie zdarzyło się to chyba od czasów Freddiego?

#3 Nick Cave & The Bad Seeds - Skeleton Tree 


Recenzując ten album, Grzegorz Benda wstrzymał się od skali, stwierdzając, że doświadczenie takiego bólu nie powinno podlegać ocenie. Ciężko nam mówić o psychice człowieka po stracie dziecka, jeśli tego nie doświadczyliśmy. Gdzieś jednak ten krążek musiał się w tym rankingu znaleźć. Cave jest jeszcze mroczniejszy niż zwykle, jeszcze bardziej cyniczny. Minimalna aranżacja chociażby singlowego (jeśli można użyć tego słowa?) Jesus Alone kojarzy się z soundtrackami Johanssona i robi piorunujące wrażenie. Jeden z jego najlepszych albumów.

#2 Frank Ocean - Endless / Blonde


W tym wypadku ocenę zawyża trochę wydarzenie, jakim było samo wydanie tej podwójnej płyty. Czekałem wraz z innymi użytkownikami Reddita mniej więcej od roku, usilnie wypatrując wszelkich wskazówek na temat krążka. Happening z zabawą w drwala wprawił nas wszystkich w dużą konfuzję. Ale jednak warto było wytrzymać te wszystkie miesiące i doznać w jeden weekend dwóch przyjemności - "obudzenia się do nowej płyty Franka Oceana" (to Endless!) i "bycia online, kiedy wyszedł nowy album Franka Oceana" (Blonde). Ciężko stwierdzić, która z tych dwóch płyt jest lepsza - obie zawierają fenomenalnych gości i współpracowników. Na razie te piosenki nie utrwaliły się jeszcze w głowie tak skutecznie jak Channel Orange (3 miejsce w 2012 r. za Doskonale Wiecie Kim, więc trochę jak pierwsze). Ale z pewnością będą rosnąć.

#1 Leonard Cohen - You Want It Darker

Straciłem Mistrza.

W zasadzie można powiedzieć że w jednym roku straciłem dwóch dziadków - prawdziwego i Cohena. I nawet jeśli bard przygotowywał nas od kilkunastu lat do tej chwili - nie byliśmy gotowi. Na pocieszenie zostaje nam fakt, że zostawił nam doskonały "ostatecznie ostatni" album, z kilkoma niesamowitymi momentami. Tytułowy kawałek jest wyznaniem, że jest gotowy - choć w pewnym momencie nawet on wystraszył się i zaczął się z niego wycofywać. Widocznie Opatrzność miała inne zdanie... Najpiękniejszym momentem jest jednak bez wątpienia nostalgiczne, sentymentalne Treaty.

Dziękuję, Leonard.

TOP 250 ALBUMS
(genres and record labels will be added soon)


1. Leonard Cohen - You Want It Darker
2. Frank Ocean - Endless / Blonde
3. Nick Cave & The Bad Seeds - Skeleton Tree
4. David Bowie - Blackstar
5. Kate Bush - Before The Dawn
6. Michael Kiwanuka — Love & Hate
7. Bon Iver - 22, A Million
8. Solange - A Seat At The Table
9. Shura - Nothing's Real
10. A Tribe Called Quest - We Got It From Here

11. The Living Gods Of Haiti — Bone Dry
12. Kyle Dixon & Michael Stein - Stranger Things
13. PJ Harvey - The Hope Six Demolition Project
14. Kaytranada - 99.9%
15. Tycho - Epoch
16. Haelos - Full Circle
17. Skepta - Konnichiwa
18. Postiljonen - Reverie
19. Alicia Keys - Here
20. Radiohead - A Moon Shaped Pool

21. Tinashe - Nightride
22. Blood Orange - Freetown Sound
23. Mica Levi - Jackie
24. Bruno Mars - 24K Magic
25. Salt Ashes - Salt Ashes
26. The Invisible - Patience
27. Jóhann Jóhannsson – Arrival
28. KING - We Are King
29. Anderson Paak - Malibu
30. Twin River - Passing Shade

31. Kadhja Bonet - The Visitor
32. Kinoku Teikoku - Ai No Yukue
33. Francis And The Lights - Farewell, Starlite!
34. Underworld - Barbara Barbara We Face A Shining Future
35. James Blake - The Colour In Anything
36. Pinkshinyultrablast - Grandfeathered
37. Agnes Obel - Citizen Of Glass
38. Jagwar Ma - Every Now & Then
39. Joe Bonamassa - Blues Of Desperation
40. Minor Victories — Minor Victories

41. Peter Bjorn & John - Breakin Point
42. Eagulls — ULLAGES
43. Nothing — Tired of Tomorrow
44. Anohni - Hopelessness
45. Common - Black America Again
46. Childish Gambino - Awaken, My Love
47. Oliver Coates — Upstepping
48. BadBadNotGood - IV
49. Jones - New Skin
50. Katy B - Honey

51. Santana - Santana IV
52. Eliot Sumner - Information
53. Melanie De Blasio - Blackened Cities
54. William Doyle - The Dream Derealised
55. Junior Boys - Big Black Coat
56. The Jezabels - Synthia
57. Savages - Adore Life
58. Rihanna - ANTI
59. Wild Nothing - Life Of Pause
60. Clare Maguire — Stranger Things Have Happened 

61. S U R V I V E — RR7349
62. Garbage — Strange Little Birds
63. Suburban Living - Almost Paradise
64. Jamie Isaac - Couch Baby
65. How to Dress Well — Care
66. J Cole - 4 Your Eyez Only
67. Justice - Woman
68. Beyonce - Lemonade
69. We Draw A - Ghosts
70. The Stargazer Lillies - Doors To The Sun

71. Dvsn - Sept 5th
72. NxWorries - Yes Lawd
73. VA  - The Get Down
74. Bat For Lashes - The Bride
75. The Rolling Stones - Blue And Lonesome
76. Caveman — Otero War
77. John Legend - Darkness And Light
78. Céline Dion — Encore un soir
79. Holly Blue - UpBeat
80. Linda Guilala - Psiconautica

81. Jamila Woods - HEAVN
82. Belly Of Paris - Peste
83. Mica Levi & Oliver Coates - Remain Calm
84. Living Hour - Living Hour
85. Xxanaxx - FWRD
86. Polica - United Crushers
87. Lapsley - Long Way Home
88. Yumi Zouma — Yoncalla
89. The Avalanches - Wildflower
90. School Of Seven Bells - SVIIB

91. Chance The Rapper - Coloring Book
92. Banks - The Altar
93. Rosemary Fairweather - Heavenly
94. Kaitlyn Aurelia Smith - EARS
95. DIIV - Is The Is Are
96. The Album Leaf — Between Waves
97. Mint Julep — Broken Devotion
98. Corinne Bailey Rae - The Heart Speaks In Whispers
99. Little Mix - Glory Days
100. Submotion Orchestra - Color Theory

101. Flyying Colours - Mindfullness
102. Christian Loffler - Mare
103. Ray LaMontagne — Ouroboros
104. SPC Eco - Anomalies
105. The Weeknd - Starboy
106. Kroki - Stairs
107. Puro Instinct - Autodrama
108. Cartner Burwell - Hail Caesar
109. Michael Giacchino - Doctor Strange
110. Nils Bech - Echo 

111. VA - The Hamilton Mixtape
112. Blossoms - Blossoms
113. Niechęć - Niechęć
114. De La Soul — And The Anonymous Nobody
115. Sulk - No Illusions
116. Merchandise — A Corpse Wired For Sound
117. The Last Shadow Puppets - Everything You've Come To Expect
118. Corbu - Crayon Soul
119. Moby - Systems Are Failing
120. Noname - Telefone

121 Cerrone - Red Lips
122. Gallant - Ology
123. Simian Mobile Disco - Welcome To Sideways
124. Rival Sons - Hollow Bones
125. The Kills - Ash & Ice
126. The Georgia Flood - People Like Ourselves
127. Kings Of Leon - Walls
128. Robbie Williams - Heavy Entertainment Show
129. Craig David - Following My Intuition
130. Josef Salvat - Night Swim

131. Digitalism - Mirage
132. Norah Jones - Day Breaks
133. Michael Buble - Nobody But Me
134. Still Corners - Dead Blue
135. Gum - Flash In The Pan
136. Phoria — Volition
137. RUFUS - Bloom
138. Marsheaux - Ath.Lon
139. Vinyl Williams - Brunei
140. Brodka — Clashes

141. Unloved - Guilty Of Love
142. Iggy Pop - Post Pop Depression
143. Flabaire - It's Just A Silly Phase I'm Going Through
144. Eric Clapton — I Still Do
145. Fear of Men — Fall Forever
146. River Tiber - Incognito
147. Akase - Graspers
148. Raleigh Ritchie — You're a Man Now, Boy
149. Kano - Made In The Manor
150. Kanye West - The Life Of Pablo

151. Larkin Poe - Reskinned
152. Milky Wishlake — Wait For Us
153. Leon Vynehall — Rojus (Designed To Dance)
154. Laura Mvula — The Dreaming Room
155. Sunflower Bean - Human Ceremony
156. Emanon (Aloe Blacc and Exile) - Dystopia
157. Dusky - Outer
158. Rebeka - Davos
159. Tasseomancy - Do Easy
160. Japanese Breakfast - Psychopomp

161. Ash Koosha - I AKA I
162. Tory Lanez - I Told You
163. Delorean — Muzik
164. Bovska - Kaktus
165. Van Morrison - Keep Me Singing
166. Palace - So Long Forever
167. The Brian Jonestown Massacre - Third World Pyramid
168. Pantha Du Prince - The Triad
169. Gold Panda - Good Luck And Do Your Best
170. Beyond The Wizards Sleeve — The Soft Bounce

171. Casey Mecija - Psychic Materials
172. OneRepublic - My Oh My
173. Xander Singh - Muffin
174. James Vincent McMorrow — We Move 
175. Still Parade - Concrete Vision
176. Gregory Porter - Take Me To The Alley
177. Memoryhouse — Soft Hate
178. Bugzy Malone - Facing Time
179. TOY - Clear Shot
180. Vanishing Town - Choose Your Own Adventure

181. The Pretenders - Alone
182. Katie Melua - In Winter
183. Inouwee - Rawhide
184. Suzanne Vega - Lover, Beloved
185. Field Mouse - Episodic
186. Banks & Steelz — Anything But Words
187. Cosmonauts - A-OK
188. Beverly - The Blue Swell
189. Jay Prince - Smile Good
190. Empire Of The Sun - Two Vines

191. Kent — Da Som Nu För Alltid
192. Work Drugs - Method Acting
193. The Yearning - Evening Souvenirs
194. Vaults - Caught In Still Life
195. Newmoon - Space
196. The Duke Spirit — Kin
197. St. Lucia - Matter
198. Two Door Cinema Club - Gameshow
199. Public Access TV - Never Enough
200. Julia Jacklin - Don't Let the Kids Win

201. Mavis Staples — Livin' on a High Note
202. Saint Motel - saintmotelevision
203. FaltyDL - Heaven Is For Quitters
204. Fakear - Animal
205. Usher - Hard II Love
206. Wangel - Freedom
207. Gypsy & The Cat — Virtual Islands
208. Clams Casino — 32 Levels
209. NV - Binasu
210. Barney Artist - Painting Sounds

211. Duit - Now I'm Here
212. Emeli Sande - Long Live The Angels
213. Max Cooper - Emergence
214. Iska Dhaaf - The Wanting Creature
215. All Saints - Red Flag
216. Kaiser Chiefs - Stay Together
217. Primal Scream - Chaosmosis
218. Bibio - A Mineral Love
219. Birdy - Beautiful Lies
220. AlunaGeorge — I Remember 

221. Flume - Skin
222. Kendrick Lamar — untitled unmastered.
223. Nite Jewel — Liquid Cool
224. The Radio Dept - Running Out Of Love
225. Racing Glaciers - Caught In The Strange
226. Sia - This Is Acting
227. The Naked And Famous - Simple Forms
228. Hey - Błysk
229. Drake - Views
230. M83 - Junk

231. JoJo - Mad Love
232. Kid Cudi - Passion Pain Demon Slayin
233. Tom Chaplin - The Wave
234. Cassius - Ibifornia
235. Kishi Bashi - Sonderlust
236. Chain Wallet - Chain Wallet
237. Springtime Carnivore - Midnight Room
238. Tourist - U
239. Jack Garratt - Phase
240. Lady Gaga - Joanne

241. Maxwell — BLACKsummers'night
242. Soulwax - Belgica
243. Schoolboy Q - Blank Face LP
244. Rosie Lowe - Control
245. Electric Eye - Different Sun
246. Edward Sharpe & The Magnetic Zeros — PersonA
247. Pet Shop Boys - Super
248. It's A Fine Line - It's A Fine Line
249. Breakbot - Still Waters
250. Chairlift - Moth

Brak komentarzy: