Obsługiwane przez usługę Blogger.

Dziesięć artystów z The Great Escape 2018Zgodnie z wcześniejszą obietnicą, udajmy się w myślach na rozpoczynający się właśnie w Wielkiej Brytanii festiwal The Great Escape. Jest to europejski odpowiednik SXSW i największa na kontynencie impreza dedykowana nowej muzyce. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2006 r. Podobnie jak w wypadku wydarzenia w Austin, także i tutaj koncertom towarzyszą konferencje i wykłady zaproszonych gości (w przeszłości byli to chociażby Micheal Eavis i DJ Shadow). W line-upie TGE pojawiają się zwykle większe nazwiska, przeważają jednak debiutanci. 

Podobnie jak w wypadku artykułu o tegorocznym SXSW, darowałem sobie trudu opisywania wykonawców już Wam znanych. Wymienię więc tylko szybko artystów, którzy pojawiali się na blogu w przeszłości: Jack River, The Kite String Tangle, MAAD, Men I TrustNilufer YanyaPLAZA, Swimming Tapes, The Vryll Society, Wwwater. Na playliście Spotify znajdziecie ich nowsze nagrania. O Superorganism, Ten Fe i Ross From Friends wspominałem wielokrotnie o profilu.ALICE BOMAN
Alice Boman to songwriterka z Malmo. Jej pierwsza EP Skisser ("szkice" po szwedzku) została nagrana w domowym studiu i pierwotnie nie była planowana do publikacji. Gdy jednak Alice wysłała kilka demówek do profesjonalnego studia z intencją nagrania ich w formie profesjonalnej, pracujący tam inżynier przekonał artystkę do wydania ich w zaprzyjaźnionej wytwórni. Skisser ukazały się w czerwcu 2013 r, rok później kolejna EP II. Nowy singiel Heartbeat został wydany w tym miesiącu.


ASHLEY HENRY
Pierwsza z dwóch jazzowych propozycji, od dwudziestosześcioletniego pianisty z południowego Londynu. Oprócz własnych nagrań muzyk ma w repertuarze reinterpretację The World Is Yours Nasa. Henry pracuje nad debiutanckim albumem, który ukaże się w tym roku.

THE BEAT ESCAPE
Klawiszowy zespół z Montrealu składa się z dwóch członków - Addy Weitzmana i Patricka A Boivina. Addy i Patrick znają się już od dekady, występowali wspólnie w kilku zespołach. The Beat Escape powstało, kiedy przyjaciele przeprowadzili się do wspólnego mieszkania. Duet wydał właśnie swój pierwszy album Life Is Short The Answer's Long, nakładem znanego labelu Bella Union.
BILLY LOCKETT
Billy Lockett wśród swoich inspiracji wymienia m.in. Radiohead i Ludovica Einaudiego, ale jego muzyka brzmi zdecydowanie bardziej popowo. W swoim najnowszym nagraniu Feels So Good brzmi wyjątkowo radiowo - większość jego piosenek to raczej depresyjne ballady w typie Bena Howarda albo Toma Odella.  Lockett występował już przed Birdy i Laną Del Rey, Feels So Good zapowiada jego debiutancki album.Świeży wywiad - tutaj.


DAY FLY
Day Fly to jeden z projektów, których autorem jest kreatywny londyński wokalista R&B/soul, Beau Nox . Pod tym aliasem występuje wspólnie z producentem Rudym Jr. Pierwsze nagrania DF ukazały się w 2015 roku, od kilku dni możemy posłuchać dwóch nowych singli - Her Light i Rise Up.
HATCHIEHatchie doczekała się w ostatnich tygodniach uwagi wielu czołowych portali indie. Pod tym pseudonimem ukrywa się Hariette Pilbeam z Brisbane. Hatchie, była członkini lokalnych grup (Go Violets, Babaganoüj) wydała swój pierwszy utwór Try w zeszłym roku, najnowszy nosi tytuł Sleep. Wiernych fanów dream popu może zachęcić fakt, że wielkim fanem muzyki Australijki jest sam Robin Guthrie z Cocteau Twins, który zremiksował jedno z jej nagrań! To jeden z ulubionych zespołów Hatchie, słuchającej także Wolf Alice, The Sundays i Kate Bush.
KAMAAL WILLIAMS


W zeszłym roku przypadkiem dowiedziałem się o istnieniu świetnej jazzowej formacji z Wielkiej Brytanii, Yussef Kamaal. Niestety, niedługo później projekt zakończył działalność. Na szczęście połowa tego duetu, Kamaal Williams czyli Henry Wu, powraca ze swoim własnym projektem. Oprócz niego w zespole występują także perkusista McKnasty i basista Pete Martin. Williams opisuje swój nowy album The Return (który ukaże się 25 maja, obecnie można go już posłuchać na stronie NPR First Listen) jako naturalną ewolucję w brzmieniu od muzyki Yuseef Kamaal.


S4U
O istnieniu S4U dowiedziałem się z gościnnej audycji Nilufer Yanya w BBC 6 Music. Ten londyński projekt w swojej muzyce inspiruje się przede wszystkim R&B lat dziewięćdziesiątych. Na czele grupy stoją Rosita Bonita i producent Prinz George - oprócz nich w skład kolektywu wchodzi grupa młodych artystów ze stolicy Wielkiej Brytanii.  Refrain wyprodukował J.D. Reid, producent na którego niedawnym albumie pojawiły się m.in. Katy B i Fatima.


SNAIL MAIL
Kiedy wygooglujecie Snail Mail, znajdziecie świeży artykuł z The New York Times. Jego bohaterka, osiemnastoletnia Lyndsey Jordan pochodzi z Baltimore, na gitarze nauczyła się grać mając lat pięć, a jej jedynym pełnym wydawnictwem jest EP Habit z 2016 r.  Ósmego czerwca wyda debiutancki album Lush nakładem Matador Records.


SWIMMING GIRLS
Swimming Girls to dość wybuchowa mieszanka - ich wokalistka Vanessa prawie dołączyła do popowego girlsbandu stworzonego przez.. Louisa z One Direction, gitarzysta Jay jest twórcą quizowej aplikacji Face The Music, perkusista Max grał w zespole metalowym, a klawiszowiec Roo odpowiada za muzykę.. w kampanii reklamowej Hondy. Nazwa związana jest z jedną z pierwszych piosenek napisanych przez Vanessę. Członkowie grupy poznali się w Bath, teraz mieszkają w Bristolu. Na swoim koncie mają występy przed The View i The Jesus And Mary Chain, a także kilka pojedynczych singli.PLAYLISTA SPOTIFY


Brak komentarzy: