Obsługiwane przez usługę Blogger.

MAVOY MOVIE AWARDS 2019 - results


Oto najlepsi w filmie i telewizji w minionym 2018 roku. Nominacje - tym razem w osobnym poście tutaj.Najlepszy film / Best Film: Roma


To musiała być "Roma". W tym roku ukazało się kilka bardzo silnych filmów, chociażby "The Favourite" albo "Widows", ale tylko jeden film wyróżniał się na tle pozostałych i ma moim zdaniem szansę przejść do historii kina. Gdy kilka lat temu widziałem w kinie "Gravity", miałem mieszane wrażenia. "Roma" wyraźnie mnie zachwyciła, choć nie miałem szansy zobaczyć jej na dużym ekranie.


Najlepszy film dokumentalny / Best Documentary: Won't You Be My Neighbor

W dzisiejszych burzliwych czasach pamięć o takich ludziach jak Fred Rogers (którego prawie nie znałem przed obejrzeniem tego filmu) jest niezwykle istotna. Dokument przybliża nam kogoś niezwykle ciepłego i otwartego na drugiego człowieka. Nieprzypadkowo, ten film wydaje się trochę spokrewniony z wyróżnionym niżej "Paddingtonem". 


Najlepszy film animowany / Best Animated Film: Spider-Man Into The Spider-Verse

W odróżnieniu od kultowego już "LEGO Movie" Phil Lord i Chris Miller tym razem poprzestali na obowiązkach producenckich. Into The Spider-Verse jest jednak najbardziej ekscytującą animacją ostatnich lat. Oryginalny styl wizualny, imponująca obsada i ciekawe podejście do postaci Spider-Mana sprawiają, że to nie tylko najlepsza animacja, ale i prawdopodobnie jeden z najciekawszych filmów roku i najlepszy film superbohaterski.


Najlepszy reżyser / Best Director: Alfonso Cuarón - Roma


Myślę, że nikogo nie zaskakuje ta nagroda. Tym bardziej, że oczywiście Cuarón otrzymuje także nagrody za imponujące zdjęcia (po zastąpieniu swojego stałego współpracownika Emanuela Lubezkiego) i montaż. W gronie nominowanych meksykański reżyser po prostu nie miał konkurencji.


Najlepsza aktorka pierwszoplanowa / Best Lead Actress: Carey Mulligan - Wildlife


Być może najbardziej zaskakująca z nagród. Uważam jednak, że "Wildlife" (w Polsce bardzo skrzywdzone samym niefortunnym tłumaczeniem tytułu, który brzmi jak pozycja z Romance TV) jest niesłusznie pomijane przy omawianiu zeszłego roku. Dano jest nie tylko znakomitym aktorem, ale także intrygującym reżyserem (co potwierdza chociażby znakomita scena płonącego buszu). Największym atutem filmu jest jednak występ Carey Mulligan, wciąż bardzo niedocenianej aktorki


Najlepszy aktor pierwszoplanowy / Best Lead Actor: Ethan Hawke - First Reformed


Trudny, wymagający (a nawet trochę kontrowersyjny) scenariusz Paula Schradera nie znalazł uznania wśród członków Akademii. Ethan Hawke jest jednak absolutnie znakomity w roli pastora, któremu daleko zarówno do typowego bohatera amerykańskich mainstreamowych filmów, ani przesłodzonych duchownych z polskich kanałów religijnych.


Najlepsza aktorka drugoplanowa / Best Supporting Actress: Rachel Weisz - The Favourite


Myślałem nad Reginą King z If Beale Street Could Talk, ale skandalem byłoby nieprzyznanie wyróżnienia żadnej z trzech dziewczyn grających w The Favourite. Niesamowita siła płynie z tego filmu.


Najlepszy aktor drugoplanowy / Best Supporting Actor: Daniel Kaluuya - Widows


Szczególnie za scenę na kadrze powyżej.... Kaluuya to bardzo wielowymiarowy aktor. Jego rola w Widows nie mogła być bardziej różna od naiwnego, a później przez dużą część filmu śmiertelnie przerażonego Chrisa z Get Out. Jatemme to postać mroczna, cyniczna i bardzo brutalna. Tym razem nie boisz się z nim - a jego. Brytyjski aktor absolutnie zasługuje na Oskara i wierzę, że w końcu go dostanie, w ciągu najbliższych kilku lat.

Najlepsza rola dziecięca / Best Child Actor: Jyo Kairi & Miyu Sasaki - Shoplifters
Najlepszy scenariusz oryginalny / Best Original Screenplay - Daveed Diggs, Rafael Casal- Blindspotting
Najlepszy scenariusz adaptowany / Best Adapted Screenplay - Paul King, Simon Farnaby - Paddington 2
Najlepsza muzyka / Best Score: Nicholas Britell - If Beale Street Could Talk
Najlepsza piosenka / Best Song: Sade - The Big Unknown - Widows
Najlepsze zdjęcia / Best Cinematography: Alfonso Cuarón - Roma
Najlepsze efekty specjalne / Best Visual Effects: Andrew Whitehurst - Annihilation
Najlepszy montaż / Best Editing: Alfonso Cuarón - Roma
Najlepszy montaż dźwięku / Best Sound Design: Mildred Iatrou - First Man
Najlepsze kostiumy / Best Costume Design: Sandy Powell - The Favourite
Najlepsza scenografia / Best Production Design: Nathan Crowley - First Man
Najlepsze fryzury i makijaż - Best Hairstyling And Makeup: Black Panther
Najlepszy film zagraniczny / Best Foreign Film: RomaNajlepszy serial / Best Series: Atlanta


Kiedy zacząłem oglądać Atlantę, była wciąż jeszcze powszechnie znana jako "serial komediowy o hip hopie" (zresztą z niego dowiedziałem się, że wiem o hip hopie mniej, niż mi się wydawało). Serial Hiro Murai i Donalda Glovera zaskoczył jednak bardzo niekonwencjonalnym, często surrealistycznym i absurdalnym poczuciem humoru, a w drugim sezonie zahaczył o konwencję filmu grozy. Myślę, że obecnie stanowi już swój własny gatunek.


Najlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu / Best Leading Actor In A Series: Dan Stevens - Legion


Najlepsza aktorka pierwszoplanowa w serialu / Best Leading Actress In A Series: Julia Roberts - Homecoming


Najlepszy aktor drugoplanowy w serialu / Best Supporting Actor In A Series: Brian Tyree Henry - Atlanta


Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu / Best Supporting Actress In A Series: Sonoya Mizuno - Maniac


Brak komentarzy: